O firmie
O Firmie
26 września 1946 roku grupa 26 osób powołuje Gminną Spółdzielnię „Samopomoc Chłopską” w Chojnie z siedzibą w Barnkowie. Wybrano pierwszy pięcioosobowy Zarząd pod przewodnictwem pana Franciszka Noskowiaka oraz sześcioosobową Radę Spółdzielczą.
Do rejestru spółdzielni pod numerem 126 firmę o nazwie Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” z odpowiedzialnością udziałami wpisano postanowieniem Sądu Okręgowego w Szczecinie w dniu 30 listopada 1946 roku.
W latach 1948-1952 do Gminnej Spółdzielni przyłączają się działające na wsiach gromadzkich gminne spółdzielnie spożywców. W 1953 roku Spółdzielnia ma już swoje punkty handlowe prawie we wszystkich wsiach gminy Chojna.
Pierwsze lata działalności Spółdzielni to zaopatrywanie miejscowej ludności w żywność i artykuły przemysłowe. Trwa odbudowa i uruchamianie poniemieckich zakładów usługowych, handlowych i produkcyjnych, organizowanie drobnej wytwórczości i usług.
Od 8 listopada 1953 do 8 sierpnia 1978 roku funkcję przewodniczącego a później Prezesa Zarządu sprawował pan Kazimierz Kulmaga. Ten okres nazywany jest tworzeniem fundamentów pod późniejszy potencjał Spółdzielni. W tym czasie najpierw uruchomiono zniszczone działaniami wojennymi poniemieckie obiekty piekarni, masarni i rozlewni napojów i piwa. W międzyczasie rozpoczęto budowę i ukończono nowoczesne, na ówczesne czasy, zakłady: piekarnię przy ulicy Ogrodowej, masarnię z ubojnią przy ulicy Rogozińskiego oraz wytwórnię wód gazowanych i rozlewnię piwa przy ulicy Ogrodowej, wszystkie zakłady w Chojnie.
W roku 1975 doszło do połączenia tutejszej Spółdzielni z Gminną Spółdzielnią „SCH” w Cedyni. Wspólnymi siłami dokończono budowę piekarni, restauracji oraz pawilonu handlowego. W tym czasie Spółdzielnia pod względem wartości majątku i obrotów plasuje się w grupie pięciu największych spółdzielni w województwie.
15 sierpnia 1981 roku na Prezesa Zarządu Spółdzielni wybrano pana Bolesława Paulskiego, który funkcję tę sprawował nieprzerwanie do 16 sierpnia 2016r. Lata 80-te i 90-te to dalszy rozwój Spółdzielni. Wybudowano w tym czasie dwa pawilony handlowe, zaplecze garażowo-warsztatowe, sklepy w pięciu wsiach, modernizowano istniejące piekarnie o cukiernie. Na przełomie lat 80-tych i 90-tych zatrudnienie w Spółdzielni wynosiło prawie 460 osób.
W całej swojej historii Spółdzielnia efektywnie włącza się w pomoc władzom lokalnym. Rozbudowuje infrastrukturę w miastach i wioskach wybudowano kilkaset metrów sieci kanalizacyjnych i wodociągowych , wybudowano siedem transformatorów i dwie kotłownie osiedlowe oraz setki metrów kwadratowych chodników i ulic.
Spółdzielnia zatrudnia obecnie 42 pracowników. Większość zatrudnionych przepracowało w Spółdzielni 15 lat, nierzadko można spotkać staż 25 i 30 letni.
Aktualny skład Rady Nadzorczej:
Grażyna Gawron – Przewodnicząca Rady Nadzorczej
Krystyna Baranowska – Sekretarz RN
Krystyna Sokulska – Członek RN, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej
Aktualny skład Zarządu:
Jacek Kalarus – Prezes Zarządu
Michalina Bęgowska – Członek Zarządu